Fidanlık, Tüm Fidan Çeşitleri
menubar
Sepetim Giriş Yap
250 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO

Ucb1 Fıstık Anacı

%11
İndirim
89.50 TL

Tüplü (Poşette)

Saksıda

Benzer Ürünler

Ucb1 fıstık anacı, Antep fıstığı yetiştiriciliğinde en fazla tercih edilen anaç olarak dikkat çeker. Aşılama sonrasında bitkinin hızlı bir şekilde büyümesini ve gelişmesini sağlar. Böylece bitki, kısa sürede meyve verir ve istenen verimliliğe ulaşır. Sahip olduğu bu özellikleri nedeniyle özellikle endüstride en fazla dikim alanı olan anaç konumuna ulaşmıştır.

Doku kültürü laboratuvarında üretilen ve bu nedenle farklı avantajları olan fıstık anacı, üreticilerin beklentilerini genel olarak karşılar. Günümüzün en popüler anacıdır ve dikim alanlarında yoğunluktadır.

Ucb1 Fıstık Anacı Özellikleri

Ucb1 fıstık anacı, doku kültürü laboratuvarında üretilmesine bağlı olarak farklı özelliklere sahiptir. Söz konusu özelliklerden öne çıkanlar şu şekilde sıralanabilir:

Toprak kökenli olan Phytophthorafungal hastalıklarına karşı dayanıklıdır.

Nematod’a ve tuzluğa karşı dayanımı yüksektir.

Çok güçlü bir anaçtır ve soğuğa toleranttır.

Bahar aylarında toprakla buluşturulan anaçlar, sadece 3-4 ay sonra aşılanmaya hazır hale gelir.

Sulama yapılabilen bir türdür ve bu yüzden verimliliği, kendi halinde yetişen fıstık ağaçlarına kıyasla çok daha yüksektir.

Fıstığın kültüre alınmış sulanabilir tek anacı olan Ucb1 fıstık anacı, bu özelliğinden dolayı hızlı bir şekilde gelişir. Dikim sonrasında yapılan sulamalar sayesinde sürgünler daha uzun olur ve ağaç, çok daha hızlı bir şekilde büyür. Böylece istenen verimliliğe de kısa sürede ulaşır.

Ucb1 Fıstık Anacı Dikimi

Fıstık anacı, tüplü olarak gönderilir ve bu sayede dikimi son derece kolay bir şekilde yapılabilir. Dikim için ortalama 50 cm derinliğe sahip bir çukurun kazılması yeterli olacaktır. Ayrıca çukurun etrafının da genişletilmesi gerekir. Böylece kök gelişimi desteklenmiş olur.

Dikim için en uygun dönem, bahar aylarıdır. Bahar aylarında yapılan dikimden sadece 3-4 ay sonra anaçlar aşılabilir. Bir diğer dikim dönemi ise yaz aylarıdır. Dikim için yaz aylarının tercih edilmesi durumunda ise Ucb fıstık anacısonbahar aylarında aşılanabilir.

Aşı sonrasında oluşan meyveler, salkımlar şeklindedir ve pembe renklidir. Kabuklu bir meyve olan Antep fıstığı, maddi olarak değerlidir ve doğru fidan ve bakım ile üreticilerin yüzünü güldürür. Genellikle kurutulduktan sonra tüketilen bu meyve, taze iken de tüketilebilir.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45