Fidanlık, Tüm Fidan Çeşitleri
menubar
Sepetim Giriş Yap
250 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO

GF677 Şeftali Badem Anacı

Bu kategoride GF677 ŞEFTALİ-BADEM ANACI ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabilir GF677 ŞEFTALİ-BADEM ANACI fiyatlarını görebilir ve online sipariş verebilirsiniz.
%51
İndirim
19.90 TL
Benzer Ürünler

GF677 Şeftali Badem Anacı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

GF677 şeftali badem anacı; Fransa’da bulunan INRA Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen, şeftali ve badem melezi bir anaçtır. Ülkemizde ve dünyanın farklı ülkelerinde yaygın olarak kullanılan anaç türlerinden biridir. Özellikle Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde kullanılır ve sahip olduğu özellikler ile buralara kolaylıkla uyum sağlar.

GF677 anacı; badem, şeftali ve nektarin ile yüksek seviyede aşı uyumu gösterir. Aşı sonrasında kuvvetli ağaçlar meydana gelir ve ağaçların meyveleri de renkli ve iri olur.

GF677 Şeftali Badem Anacı Özellikleri

GF677 şeftali badem anacı, sahip olduğu özellikler ve kolay uyum sağlaması ile günümüzde yoğun olarak tercih edilir. Bu özel anacın sahip olduğu özelliklerden öne çıkanlar şu şekilde sıralanabilir:

Güçlü bir anaçtır.

Kireçli topraklarda kullanılabilir.

Kuraklığa karşı dayanıklıdır.

Güçlü bir kök gelişimi gösterir ve iyi bir toprak bağlantısına sahip olur.

Nektarin, badem ve şeftali için ideal anaçtır.

Yüksek meyve verimliliği sağlar.

Ot hastalığına karşı direnci yüksektir.

Bakteriyel taç safra nematoduna karşı dayanıklıdır.

Erkencilik sağlar.

Şeftali tohum anacına göre kök kanserine karşı daha dayanıklıdır.

Su tutan ve killi topraklar için uygundur.

GF677 şeftali badem anacının bazı özellikleri bu şekildedir. Bunların dışında söz konusu anaç, kök çürüklüğü ve kök boğazı çürüklüğüne karşı bir hassasiyete sahiptir. Bu yüzden bakımının doğru şekilde yapılması gerekir.

GF677 Şeftali Badem Anacı Nasıl Dikilir?

Güçlü gelişen bir anaçtır ve hızlı bir şekilde büyür. Buradakiözelliği dikkate alınarak, birden fazla dikilecek olan alanlarda dikim mesafesinin doğru olarak ayarlanması gerekir. Dikim için standart iklimlerde genellikle 5x4 m veya 5x3 m’lik mesafe tercih edilir. Ancak kullanılacak terbiye sistemine göre dikim mesafeleri farklılık gösterebilir. Y veya V terbiye sistemleri tercih edildiğinde, 5x2 m şeklinde de dikim mesafesi uygulanabilir.

Dikim için ilgili alandaki toprağın hazırlanması gerekir. Daha sonra ise her fide için 60-80 cm derinliğinde çukurlar kazılmalıdır. Fideler toprakla buluşturulurken, yanmış ahır gübresi kullanabilir.

Normal şartlar altında şeftali ağacı sökülen yere, hemen şeftali fidanının dikilmemesi gerekir. Aksi durumda istenen verimlilik yakalanamaz ve farklı sorunlar yaşanır. Ancak şeftali ağacı sökülen yere hemen GF677 anacı dikilebilir. Bu özelliği, bazı durumlarda ciddi anlamda avantaj sağlar.

GF677 şeftali badem anacı, her ne kadar kuraklığa karşı dayanıklı olsa da, belli aralıklarla sulanması gerekir. Özellikle fidanın ilk dikildiği dönemde, sulama konusuna ekstra bir hassasiyet gösterilmesi yararlı olacaktır.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45