Fidanlık, Tüm Fidan Çeşitleri
menubar
Sepetim Giriş Yap
250 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO

Penta Badem Fidanı

Bu kategoride Penta Badem Fidanı Fiyatını öğrenebilir, Penta Badem Fidanı hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabilir ve online sipariş verebilirsiniz.
%30
İndirim
49.50 TL
Benzer Ürünler

Penta badem fidanı, S5133 ve Lauranne türlerinin melezlenmesi sonucunda elde edilmiştir. İspanya orijinli bir türdür ve verimliliği en yüksek sert kabuklulardan biridir. Taş bademi grubundan yer alan Penta bademin iç randımanı %27 ila %30 arasındadır. İklim ve diğer özelliklere bağlı olarak randıman farklılık gösterebilir.

Lezzetli ve kaliteli olan meyvesinin albenisi oldukça yüksektir. Dış kabuk rengi kahverengi olmasına karşın, iç meyvesinin rengi açık kiremittir. Uzun ve hafif şişkin bir görünüme sahiptir. İç meyvesinin ağırlığı ise ortalama 1 gr kadardır ve yine farklı unsurlara bağlı olarak iç ağırlığı farklılık gösterebilmektedir. Meyvesinin kendine has bir aroması vardır ve besin değeri de oldukça yüksektir.

Penta Badem Fidanı Özellikleri

Badem, ticari değeri yüksek bir meyvedir. Bu özel meyveden istenen sonuçları alabilmek için fidan seçimine ekstra önem verilmesi gerekir. Penta badem fidanı sahip olduğu özelliklerle bu noktadaki beklentileri genel olarak karşılar. Bu türün sahip olduğu özellikler şu şekildedir:

Taş bademi grubunda yer alır.

Kendine verimlidir ve tozlayıcı ihtiyacı bulunmaz.

Geç çiçeklenir. Ferragnesten 10-20 gün, Makakodan ise 2-3 sonra çiçeklenir.

Geç çiçeklenmesine rağmen erken hasat edilir. Hasat zamanı, Ferragnesten 8-10 gün öncedir.

Yaprak mantarları gibi hastalıklara karşı orta düzeyde dayanıklıdır. Vairo gibi yüksek dayanım özelliğine sahip değildir.

Yarı kuvvetlidir.

Yarı dik büyür.

Sık ve yarı sık dikim için uygun bir türdür.

Yüksek yan dal oluşturma kabiliyetine sahiptir.

Özellikleri genel olarak bu şekilde olan Penta badem fidanı, ülkemizde öne çıkan türlerden biridir. Kendine verimlilik özelliğinin olması ve tozlayıcıya ihtiyaç duymaması önemli özelliklerindendir. Bu sayede erkek fidanların dikimine gerek kalmadan meyve alınabilir.

İlkbahar aylarında geç donlar yaşanan bölgeler için son derece uygun bir türdür. Geç çiçeklenmesi, don riskinden etkilenmesini büyük ölçüde engeller. Böylece meyve alınamaması gibi riskleri minimize ederek üreticileri korur.

Penta Badem Fidanı Dikimi

Penta badem fidanı dikimi, tüplü seçeneklerde yılın her dönemi yapılabilir. Ancak en uygun dönemin bahar ayları olduğu ifade edilebilir. Kışları aşırı sert geçen yerlerde ilkbahar aylarında, sert geçmeyen bölgelerde ise sonbahar aylarında dikim yapılabilir.

Dikim için ortalama 60 cm derinliğinde çukurlar hazırlanması gerekir. Kullanılacak toprak, yanmış ahır gübresi ile karıştırılabilir. Yanmış ahır gübresi yoksa leonardit de kullanılabilir. Dikim sonrasında can suyu verilmelidir. Sonraki dönemlerde ise iklime bağlı olarak Penta badem fidanı 10-15 günde bir defa sulanmalıdır.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45