Fidanlık, Tüm Fidan Çeşitleri
menubar
Sepetim Giriş Yap
250 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO

Ferraduel Badem Fidanı

Bu kategoride Ferraduel Badem Fidanı Fiyatını öğrenebilir, Ferraduel Badem Fidanı hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabilir ve online sipariş verebilirsiniz.
%33
İndirim
44.50 TL
Benzer Ürünler

Ferraduel badem fidanı, Cristomorto X Ai melezlemesi ile elde edilmiştir. Taş badem grubunda yer alan bu tür, Fransa orijinlidir. Verimliliği son derece yüksektir ve iç meyvesi ise büyüktür. Bu yüzden sadece direkt tüketim için değil, aynı zamanda badem yağı üretimi için de kullanılır.

Ferraduel Badem Fidanı Özellikleri

Ferraduel badem fidanı özellikleri genel olarak şu şekildedir:

Geç çiçeklenir.

Çok erken meyveye yatar.

Verimliliği iyi ve süreklidir.

Sert kabukludur ve iç randımanı %28’dir.

Ferragnes ile aynı dönemde hasat edilir.

Tozlayıcısı Texas ve Ferragnestir.

Yayvan bir ağaç olup, orta kuvvettedir.

Çakıllı, kireçli ve su tutmayan arazilere dikimi yapılabilir.

Ağır toprakları sevmez.

Meyveleri uzun ve ovaldir.

Meyveleri uzun süre depolanabilir.

Erken yaşlarda meyve verir.

Yarı dik bir ağaç olan Ferraduel badem, ülkemizde ve dünyanın farklı ülkelerinde tercih edilen bir türdür. Özellikle meyvesinin iri olması ve verimliliğinin yüksek olması, bu noktada son derece etkilidir.

Bu tür ile ilgili bir diğer önemli nokta ise suyu çok fazla sevmemesidir. Bu özelliği sayesinde susuz bölgelerde de yetişebilir. Ancak suyu sevmemesi, hiç sulanmayacağı anlamına gelmez. Doğru sulama ile istenen verimlilik elde edilir.

Ferraduel Badem Fidanı Dikimi

Ferraduel badem fidanı dikimi, bahar aylarında yapılır. Dikim için en uygun dönem, sonbahar aylarıdır. Ancak kış mevsiminin sert geçtiği bölgelerde, ilkbahar aylarında da dikim yapılabilir. Yarı bir ağaç olması nedeniyle dikim sırasında mesafenin ayarlanması büyük önem taşır. Düz arazilerde 6x6 m şeklinde dikim mesafesi uygulanır. Eğimli arazilerde ise 6x5 m şeklinde mesafe uygulanabilir.

Dikim sırasında yanmış hayvan gübresi veya leonardit kullanılması, fidanın gelişimi için önemlidir. Dikim için açılacak çukurun derinliği ve genişliği 70 cm seviyelerinde olması gerekir. Tüplü olan çeşitlerin dikimi yapılırken, fidanın toprağı ile birlikte dikilmesi gerekir. Toprağı dağıtmadan tüpü çıkarmak için fidanı birkaç gün sulamamak ve toprağın hafiften sertleşmesini beklemek gerekir.

Ferraduel badem fidanı, 2 yaşına kadar budanmalıdır. Böylece istenilen şekil verilebilir. Doğru budama ve bakım ile her zaman yüksek verim alınabilecek bir türdür.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45