Fidanlık, Tüm Fidan Çeşitleri
menubar
Sepetim Giriş Yap
250 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO

Teksas Badem Fidanı

Bu kategoride Teksas Badem Fidanı Fiyatını öğrenebilir, Teksas Badem Fidanı hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabilir ve online sipariş verebilirsiniz.
%33
İndirim
44.50 TL
Benzer Ürünler

Teksas badem fidanı, atalarının en olumlu özelliklerini alacak şekilde yapılan bir melezleme sonucunda elde edilmiştir. ABD/Kaliforniya orijinli bu badem, en yaygın türlerden biridir. Kaliforniya’da, Nonpareil’den sonra en sık tercih edilen tür olarak dikkat çeker.

Verimliliği orta seviyede olan bu fidan, yarı dik şekilde büyür. Meyveleri orta büyüklükte, uzun ve oval bir şekle sahiptir. Çok uzun süre depolanabilir özelliğe sahip olması, Teksas bademin pazarlanmasını kolaylaştırmaktadır.

Teksas Badem Fidanı Özellikleri

Teksas badem fidanı, gerek ülkemizde gerekse de diğer ülkelerdeki yaygın türlerden biridir. Bu türün özellikleri genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

Geç çiçeklenir.

Ağacın tamamı aynı dönemde çiçek açmaz. Böylece soğuktan etkilenme minimum seviyede olur.

İç badem kalitesi orta düzeydedir.

Kabuğu incedir, fakat el ile kırılmaz. Diş bademidir.

İç randımanı %40-50 seviyelerindedir.

İkiz badem oranı %10-15 düzeyindedir.

Meyveleri orta iriliktedir.

Verimliliği orta düzeydedir.

Meyveler geç olgunlaşır.

Tozlayıcı olarak Marcona tercih edilir.

Teksas Badem Fidanı Dikimi

Teksas badem fidanı dikimi, 400 m ile 1600 m arasında rakıma sahip olan yerlerde yapılabilir. Dikim, genellikle bahar aylarında gerçekleştirilir. Kış mevsimi sert olmayan yerlerde dikim sonbaharda, sert olan yerlerde ise ilkbahar aylarında yapılabilir. Badem fidanları, güneye bakan ve su tutmayan toprakları sever. Bu şartlara sahip arazilerde, daha yüksek verim elde edilebilir.

Dikim için ortalama 60-70 cm derinliğinde ve genişliğinde çukurlar hazırlanmalıdır. Çukurlarda yanmış ahır gübresi veya leonardit toprakla karıştırılabilir. Yanmış ahır gübresi tercih ediliyorsa, bir kürek yeterli olacaktır. Leonardit ise yaklaşık 2 su bardağı kadar toprağa eklenebilir.

Dikim sonrasında fidana can suyu verilmelidir. Teksas badem fidanı, daha sonraki süreçlerde ise ortalama 10-15 günde bir defa olacak şekilde sulanmalıdır.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45