Fidanlık, Tüm Fidan Çeşitleri
menubar
Sepetim Giriş Yap
250 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO

Guara Badem Fidanı

Bu kategoride Guara Badem Fidanı Fiyatını öğrenebilir, Ferragnes Badem Fidanı hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabilir ve online sipariş verebilirsiniz.
%30
İndirim
49.50 TL
Benzer Ürünler

Guara badem fidanı, taş badem grubunda yer alan bir türdür. Verimliliği oldukça yüksek olan bu tür, İspanya orijinlidir. Meyvesinin dış kabuğu kahverengi, iç kabuğu ise koyu kahverengidir. Kendine has bir aroması ve lezzeti olan Guara badem, Tuono badem ile önemli ölçüde benzerlik gösterir. İç randımanı yaklaşık %35 seviyesinde olup, ikiz meyve oranı ise %15-20 düzeylerindedir.

Guara Badem Fidanı Özellikleri

Guara badem fidanı, sahip olduğu özelliklerle ülkemizde ve dünyanın farklı ülkelerinde tercih edilen bir tür olarak dikkat çeker. Sahip olduğu özellikler ise genel olarak şu şekildedir:

Geç çiçeklenir.

Kendine verimi oldukça iyidir.

İç meyvesinin ortalama ağırlığı 1,3 gram kadardır.

Erken meyveye yatar.

Taş bademi grubunda yer alır.

Pazarlama için uygundur.

Meyvesinin albenisi yüksektir.

Kendinden verimli olan Guara badem, erkek fidanlara ihtiyaç duymadan meyve verir. Bu sayede dikim yapılacak olan araziden daha yüksek verim elde edilir. Bunun yanında geç çiçeklenmesi, don olaylarından neredeyse hiç etkilenmemesini sağlar. Geç çiçeklenmesine karşın erken hasat edilmesi ise ayrı bir avantajı olarak gösterilebilir.

Guara Badem Fidanı Dikimi

Guara badem fidanı, yayvan sayılabilecek bir ağaçtır ve bundan dolayı sık dikim çok uygun değildir. Araziye birden fazla fidan dikilecekse, dikim mesafesi 6x7 m olarak uygulanır. Arazi eğimli ise 6x6 m şeklinde de dikim mesafesi uygulanabilir.

Fidanların dikim sırasının çapraz olması, ağaçlar arasındaki mesafenin daha fazla olmasını sağlar. Böylece arazi daha etkili kullanıldığı gibi ağaçlar da daha iyi gelişir. Eğimli ve kare şeklindeki arazilerde, fidanlar çapraz gelecek şekilde dikilebilir.

Fidan dikimi için arazinin sürülerek hazırlanması, daha sonra ise gübrelenmesi gerekir. Bu noktada iyi yanmış ahır gübresi tercih edilebilir. Ancak gübrenin iyi yanmış olması, son derece önemlidir. Aksi durumda içerisinde kurt larvaları ve yabani ot tohumları olacaktır. Bunlar ise fidanlar açısından çok tehlikelidir.

Guara badem fidanı dikimi için ortalama 70 cm derinliğinde ve genişliğinde çukurlar hazırlanmalıdır. Fidanların dikimi sırasında, aşılı kısımlarının toprak altında kalmamasına dikkat edilmelidir. İlk anda can suyu verilmeli, sonraki süreçlerde ise fidanlar periyodik olarak sulanmalıdır.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45