Fidanlık, Tüm Fidan Çeşitleri
menubar
Sepetim Giriş Yap
250 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO

Tarraco Badem Fidanı

Bu kategoride Tarraco Badem Fidanı Fiyatını öğrenebilir, Tarraco Badem Fidanı hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabilir ve online sipariş verebilirsiniz.
%30
İndirim
49.50 TL
Benzer Ürünler

Tarraco badem fidanı, İspanya’da 1991 yılında geliştirilen bir badem türüdür. Yarı dik olarak büyüyen fidan, orta güçlüdür. Yarı bodurdur ve sık dikim için oldukça uygundur. Hatta sık dikim için en uygun türlerden birisi olarak gösterilir. Bunların yanında budama ile şekillendirilmesi kolaydır.

Tarraco Badem Fidanı Özellikleri

Islah programı ile geliştirilen Tarraco badem fidanı, sahip olduğu farklı özelliklerle dikkat çeker. Bahse konu özelliklerden öne çıkanlar şunlardır:

Çiçeklenmesi çok geçtir.

Kendine verimlidir. Ancak daha yüksek verim almak için tozlayıcıkullanılır. Tozlayıcı olarak Penta ve Marinada tercih edilir.

Yaprak et yanıklığına (RedLeafBlotcha) karşı hassastır.

Fusiccocuma hastalığına karşı dayanıklıdır.

Orta ve geç sezonda hasat edilir.

Meyvesinin iç ağırlığı yaklaşık 1,7 gramdır.

İç randıman %32-35 düzeyindedir.

İkiz meyve oranı %0’dır.

Genel özellikleri bu şekilde olan Tarraco badem fidanı, mutlaka Penta ve Marinada türleri ile birlikte ekilmelidir. Aksi durumda meyve verimi istenen seviyede olmaz.

Bu türün geç çiçeklenmesi, özellikle bahar aylarında don olaylarının görüldüğü bölgelerde sorun yaşamamasını sağlar. Geç çiçeklenmesi sayesinde meyve tutma oranı, don olayların etkilenmez veya çok az etkilenir. Çiçeklenme süresi, Ferragneste göre 10 gün sonradır. Ayrıca yoğun şekilde çiçeklenir. Bu özelliği genel olarak Marinada badem türü ile benzerlik gösterir. Söz konusu benzerlik nedeniyle iki türün bir arada kullanılması tavsiye edilir.

Budama ile terbiyesi kolay olan bu tür, istenildiği gibi şekillendirilebilir. Ayrıca orta seviyede dallanma yoğunluğuna sahip, yarı dik büyüyen bir türdür.

Tarraco Badem Fidanı Dikimi

Tarraco badem fidanı, yarı dik büyür ve bundan dolayı sık olarak dikilebilir. Dikim için öncelikle arazinin hazırlanması gerekir. Bu noktada arazinin sürülmesi ve tamamen yanmış ahır gübresi ile gübrelenmesi uygun olacaktır. Hazırlık sürecinden sonra gerekli dikim mesafesi ayarlanarak fidanların nereye dikileceği belirlenmelidir.

Dikim için 70 cm derinliğinde ve genişliğinde çukurlar hazırlanmalıdır. Fidanların aşılı kısmı yukarıda kalacak şekilde dikim yapılır ve son olarak da can suyu verilir. Tarraco badem 

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45