Fidanlık, Tüm Fidan Çeşitleri
menubar
Sepetim Giriş Yap
250 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO

Constanti Badem Fidanı

Bu kategoride Constanti Badem Fidanı Fiyatını öğrenebilir, Constanti Badem Fidanı hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabilir ve online sipariş verebilirsiniz.
%30
İndirim
49.50 TL
Benzer Ürünler

Constanti badem fidanı, Ferragnesve Ferraduel melezi olan bir türdür. IRTA tarafından melez yolu (açık tozlaşma) ile geliştirilen bu tür, sert kabukludur. Taş bademi grubunda yer alır ve verimi oldukça yüksektir. Kuvvetli bir ağaçtır. Yarı dik şekilde gelişir. Yan del geliştirme kabiliyeti son derece yüksektir.

Constanti Badem Fidanı Özellikleri

Üretken ve hızlı verime giren bir tür olan Constanti badem fidanı, sahip olduğu özellikleri ile dikkat çeker. Bu özelliklerden öne çıkanlar şu şekilde sıralanabilir:

Ferragnes ile aynı dönemde çiçeklenir.

Ferragnesten 5-7 gün sonra hasat edilir.

En verimli sert kabuklu badem türlerinden biridir.

Yaprak mantarlarına karşı orta düzeyde dayanım gösterir.

Tozlayıcıya ihtiyacı yoktur.

Kendine verimlidir.

İç randımanı %27 seviyesindedir.

İç meyvesinin ağırlığı yaklaşık 1,2 gram kadardır.

İkiz meyve yapmaz (ikiz meyve oranı %0).

Meyvesi hafif enli ve hafif şişkindir.

Dış kabuğu kahverengi, iç meyvesi ise açık kiremit rengindedir.

Susuz badem yetiştiriciliği için en iyi türlerden biridir.

Kuraklığa karşı dayanıklıdır.

Kuraklığa karşı en dayanıklı türlerin başında gösterilen Constanti badem fidanı özellikleri genel hatları ile bu şekildedir.

Constanti Badem Fidanı Dikimi

Badem fidanı dikimi için en uygun rakım 400 metre ile 1600 metre arasıdır. Bu aralıkta en yüksek verim elde edilir. Ancak bunun için dikim aşamasının ve bakım sürecinin doğru şekilde yönetilmesi gerekir.

Constanti badem, yarı dik gelişen bir ağaçtır. Bu yüzden sık dikim için uygun seçenekler arasında gösterilir. Ancak budama ile terbiye sonucunda ortaya çıkan şekil planlaması da bu süreçte dikkate alınmalıdır. Arazi şartlarına ve eğime göre 5x6 m veya 5x5 m dikim aralıklarından uygun olanlar tercih edilebilir. Terbiye düzenine göre daha farklı bir dikim mesafesi de uygulanabilir.

Constanti badem fidanı dikimi için 70 cm derinlik ve genişliğe sahip çukurlar hazırlanmalıdır. Dikim sırasında her fidan için yarım veya tam bir kürek yanmış ahır gübresi kullanılabilir. Ahır gübresi yoksa leonardit de tercih edilebilir. Dikim sonrasında fidana can suyu verilmelidir. Daha sonraki süreçlerde ise fidan tam olarak gelişene kadar periyodik sulama yapılmalıdır.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45