Fidanlık, Tüm Fidan Çeşitleri
menubar
Sepetim Giriş Yap
250 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO

Aronia (Aronya) Fidanı

0.00 TL
Benzer Ürünler

Aronia (aronya) fidanı, Kuzey Amerika kıtasında doğal olarak yetişen özel bir bitkidir. Yüzyıllar boyunca yerliler tarafından ilaç olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bunun yanında kurutulan meyvesi yemeklere eklenmiş, kurutulanyapraklarındançay yapılmış ve tüketilmiştir. Gelişen teknoloji ile birlikte sağlık alanındaki etkileri fark edilmiş ve yaygınlaşmaya başlamıştır. Birçok ülkede yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ülkemizde ise yakın zamanda bu bitkinin yetiştiriciliğine dair çalışmalar başlamıştır.

Aronya bitkisinin yetiştiriciliği ülkemizde bir süre önce başlamıştır. Yüzyıllar öncesine dayanan geçmişi olan bu bitkinin meyveleri, Türkiye’de ilk defa 2015 yılında üretilmiştir.

Aronia (Aronya) Fidanı Özellikleri

Aronya fidanı, Kuzey Amerika kökenli bir bitkidir. İlk ekimden sadece 2-3 yıl sonra meyvelerini vermeye başlar. Siyah renkli meyvelerini erken almak, iyi bir bakım ile mümkündür. Doğru fidan ve kaliteli bakım, meyve alma süresinin kısalmasını sağlayabilir.

Aronya bitkisinin meyvesi, antioksidan bakımından sonra derece zengindir. Boyut bakımından değerlendirildiğinde, en fazla antioksidan içeren meyveler arasında yer aldığı görülür. Bunun yanında zengin bir mineral ve vitamin kaynağı olduğunun da altının çizilmesi gerekiyor. D vitamini ile B12 vitamini dışındaki bütün vitaminleri içermektedir. Sahip olduğu bu özellik nedeniyle süper meyve nitelemesi yapılmaktadır. Sağlık açısından önemli yararları olan aronia fidanışu özelliklere sahiptir:

Soğuğa karşı son derece dayanıklıdır(-25 dereceye kadar dayanabilir).

Nemli ve güneşli bölgeleri sever.

Yüksek kireçli toprakları sevmezler ve bu tür yerlerde gelişim göstermezler veya yavaş gelişirler.

Çalı formunda bir bitkidir.

Sonbaharda yaprakları kırmızıya döner.

Yapraklarının güzelliği nedeniyle süs amacıyla da kullanılır.

İlkbaharda çiçek açan bitkinin meyveleri, Ağustos ayında olgunlaşır.

Güller familyasına ait olan aronya bitkisinin özellikleri genel olarak bu şekildedir. Söz konusu bitki aynı zamanda Black Chokeberry ve AroniaBerry isimleriyle de bilinmektedir.

Aronia (Aronya) Fidanı Dikimi

Aronia (Aronya) fidanı dikimi için en uygun mevsim bahar aylarıdır. Ancak gerekli şartların sağlanması durumunda diğer mevsimlerde de dikilebilir. Özellikle tüplü fidanlar veya saksıda olanlar sayesinde zaman sınırlaması olmaksızın söz konusu bitki dikilebilir. Dikim sırasında dikim mesafesi 0,6x4 m şeklinde ayarlamalıdır. Arazinin yapısına bağlı olarak dikim mesafesi farklı şekilde de uygulanabilir.

Dikim sonrasında düzenli aralıklarla sulanması, gelişim sürecinin desteklenmesini sağlar. Dikim için iyi drene olmuş, hafif killi topraklar tercih edilmelidir. Geçirgenliği olmayan ve sıkı topraklar tercih edilmemelidir. Ayrıca aronya fidanıdikimi sırasında gübre kullanılarak, bitkinin gelişim süreci desteklenebilir ve erken meyve tutmasına katkı verilebilir.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45