Fidanlık, Tüm Fidan Çeşitleri
menubar
Sepetim Giriş Yap
250 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO

Ferragnes Badem Fidanı

Bu kategoride Ferragnes Badem Fidanı Fiyatını öğrenebilir, Ferragnes Badem Fidanı hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabilir ve online sipariş verebilirsiniz.
%33
İndirim
44.50 TL

Geç Çiçeklenme

Tüplü (Poşette)

Aşılı

Benzer Ürünler

Ferragnes badem fidanı, atalarının en olumlu özelliklerini alacak şekilde Cristomorto X Ai melezlemesinden elde edilmiştir. Diş ile dahi rahatlıkla kırılabilen kabuklara sahiptir. Bu yüzden tüketimi, diğer badem türlerine kıyasla daha kolay ve daha zahmetsizdir.

Meyveleri oldukça lezzetlidir ve boyut olarak ise paketlemeye son derece uygundur. Boyutu sayesinde kolay paketlenir ve böylece farklı pazarlara sorunsuz şekilde gönderilebilir.

Ferragnes Badem Fidanı Özellikleri

Ferragnes badem, dikiminden kısa süre sonra meyve vermesiyle bilinir. Verimi yüksek olan bir türdür ve yüksek randımanı ile dikkat çeker. İlaçlama, toplama, budama ve benzeri işlemlerin daha kolay bir şekilde yapılması için taç oluşum noktasının aşağıda olması sağlanmıştır.

Tüplü olarak gönderilen ferragnes badem fidanı, yılın her dönemi dikilebilir. Yaklaşık 1-2 yıl içinde meyve vermeye başlar. Ancak yüksek verimlilik için ağacın biraz daha gelişmesi gerektiği unutulmamalıdır. Genellikle Eylül ayında hasat edilir, fakat iklim koşullarına bağlı olarak hasat dönemi farklılık gösterebilir.

Güçlü ve yarı dik bir ağaçtır. Uzun ve oval şeklinde olan meyveleri, diğer türlere kıyasla daha iridir. Kalitesi yüksektir ve uzun süre depolanabilir. Hastalıklara karşı dayanımı yüksektir. Ayrıca geç dönemde çiçeklenir ve söz konusu durum da oldukça önemli bir avantajdır. Özellikle karasal iklimin hakim olduğu bölgelerde soğuk vurması olarak ifade edilen olaydan daha az etkilenmesini sağlar.

Ferragnes Badem Fidanı Dikimi

Ferragnes badem fidanı, her mevsim dikilebilir. Ancak en uygun dönem bahar aylarıdır. Tüplü olarak gönderilen fidanlar için 50 cm derinliğinde bir çukur kazılması ve genişliğinin de yine en az 50 cm olması gerekir. Bu aşamadan sonra ise tüpün içerisindeki toprak dağılmadan fidanların toprakla buluşturulması gerekir. Bahsedilen hususun sağlanması için tüplerin birkaç gün sulanmaması ve içindeki toprağın hafiften sertleşmesi beklenebilir. Böylece toprak dağılmadan, fidanlar tüpten çıkarılır.

Dikim sırasında yanmış ahır gübresi kullanılabilir. Ancak ahır gübresinin tam olarak yanıp yanmadığı konusunda emin olunmadığı durumlarda leonardit (iki su bardağı) kullanmak daha doğru olacaktır. Dikme işlemi sırasında aşı yapılan yerin toprağın üzerinde kalması gerekir.

İlk dikim sırasında can suyu verilmesi gerekir. Daha sonraki süreçte ise iklim şartlarına bağlı olarak 10-15 günde bir defa sulanmalıdır. Fidanın kökleri toprakla tam olarak bağlantı kurana kadar sulama konusuna ekstra özen gösterilmelidir. Ferragnes badem fidanı için dikim mesafesi 4x5 m veya 5x5 m şeklinde uygulanabilir. Bu noktada terbiye düzeni ve arazi şartları dikkate alınarak mesafe belirlenmelidir.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45