Fidanlık, Tüm Fidan Çeşitleri
menubar
Sepetim Giriş Yap
250 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO

Marta Badem Fidanı

Bu kategoride Marta Badem Fidanı Fiyatını öğrenebilir, Marta Badem Fidanı hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabilir ve online sipariş verebilirsiniz.
%30
İndirim
49.50 TL
Benzer Ürünler

Marta badem fidanı, Tuono ve Ferragnes türlerinin melezlenmesi ile elde edilmiştir. Dik büyüyen, kuvvetli ve verimliliği yüksek olan bir türdür. Orijini İspanya olan Marta bademinin iç ağırlığı ise ortalama 1,2 gram kadardır. Meyveleri oval şekillidir ve görünümleri oldukça iyidir.

Meyve kabuğu kahverengi, içi ise koyu kahverengidir. İç randımanı yaklaşık %32 olan tür, ikiz meyve yapmaz. Uzun süre depolanmaya uygundur ve bahsedilen özelliği nedeniyle pazarlamasında önemli avantajlar sağlar.

Marta Badem Fidanı Özellikleri

Marta badem fidanı, üretken ve hızlı verime giren bir tür olarak dikkat çeker. Fidanın öne çıkan diğer özellikleri ise genel olarak şu şekildedir:

Meyve içinin görüntüsünün albenisi yüksektir.

Dış kabuğu ise serttir.

Taş bademi grubunda yer alır.

Tozlayıcıya ihtiyaç duymaz.

Kendine verimlidir.

Erken çiçeklenir ve erken hasat edilir.

Yaprak mantarlarına karşı orta dayanıklıdır.

Toplu ve dik bir şekilde büyür. Yan dal oluşturma kabiliyeti oldukça yüksektir.

Erken hasat edilir.

Bu türün en önemli özelliği, erken çiçeklenmesi ve erken hasat edilmesidir. Ferragnesten 5-6 gün önce çiçeklenir ve yaklaşık 8-10 gün sonra hasat edilir.

Marta Badem Fidanı Dikimi

Marta badem fidanı, tüplü olan seçeneklerde yılın her dönemi toprakla buluşturulabilir. Ancak en uygun dönem, birçok meyve türünde olduğu gibi bahar aylarıdır. Karasal iklimin hakim olduğu bölgelerde hava sıcaklığının sıfırın altına düşme riski tamamen ortadan kalktığı Nisan ayı gibi dikim yapılabilir.

Fidan dikimi sırasında 50 cm derinliğinde bir çukur hazırlanmalıdır. Fidan yerleştirildikten sonra çukurun doldurulması için kullanılacak toprağa yarım kürek yanmış hayvan gübresi veya leonardit karıştırılabilir. Marta badem fidanı dikimi sonrasında can suyu verilmelidir. Sonraki dönemlerde ise 10-15 günlük periyotlarla fidan sulanmalıdır.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45