Fidanlık, Tüm Fidan Çeşitleri
menubar
Sepetim Giriş Yap
250 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO

Garnem Şeftali Badem Anacı

%51
İndirim
19.90 TL
Benzer Ürünler

GXN Garnem Yarı Bodur Şeftali Anacı ve Özellikleri

GxNGarnem yarı bodur şeftali anacı, kuvvetli ağaçlar oluşturan bir anaçtır. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan bu anaç, özellikle şeftali, badem ve nektarin ile iyi bir aşı uyumu gösterir. Bunların dışında bazı erik türlerinde de söz konusu anaç tercih edilir.

Aşıdan sonra kuvvetli ağaçların oluşmasını sağlar ve meyve verimliliğini de olumlu olarak etkiler. Renkli ve iri meyvelerin oluşmasını sağlar. Bu yüzden ticari amaçlarla da kullanılabilen anaçlar olarak kabul edilirler.

GXN Garnem Yarı Bodur Şeftali Anacı Özellikleri

GXN Garnem yarı bodur şeftali anacı, sahip olduğu özellikler nedeniyle bu türde öne çıkar. Sahip olduğu özelliklerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

Kuvvetli ağaçlar oluşmasını sağlar.

Kirece karşı dayanımı yüksektir.

Kuraklığa karşı dayanıklı değildir.

Su tutan, killi ve taban suyu yüksek olan topraklarda istenen sonuçları verir.

Kök kanserine karşı, şeftali tohum anacına kıyasla daha dayanıklıdır.

Ağaçların erkenciliğine katkı verir.

Yorgun topraklarda tekrar dikim için uygundur.

Nematodlara karşı dayanıklıdır.

Kök çürüklüğü ve kök boğazı çürüklüğüne karşı dayanıklıdır.

Kuraklığa karşı dayanımının düşük olması, sulama konusunda daha fazla hassasiyet istemesine neden olur. İstenen verimliliğinin yakalanması için sulama başta olmak üzere bakımının doğru ve düzenli şekilde yapılması son derece önemlidir.

Garnem anacının en önemli özelliklerinden birisi de kök-ur nematodlarına karşı dayanıklı olmasıdır. Söz konusu sorunla mücadelede çoğunlukla kültürel mücadele yöntemleri tercih edilir. Yani en etkili mücadele için dayanıklı anaçlar kullanılır. GXN Garnem yarı bodur şeftali anacı bu noktada kök-ur nematoduna karşı dayanıklı yapısı ile dikkat çeker.

Garnem anacı, kuvvetli ağaçların oluşmasını sağlar. Kuvvetli ağaçların oluşması sürecinde aşırı sürgün verebilir. Böyle durumlarda meyve kalitesinin düşmemesi ve gölgelemeyi engellemek için fidanlar yaz budamasına ihtiyaç duyar. Yapılacak doğru budama ile meyve kalitesi istenen düzeyde olur.

GXN Garnem yarı bodur şeftali anacı, ekolojik unsurlara göre farklı dikim mesafeleri uygulanarak dikilebilir. Genel olarak dikim mesafesi 5x3,5 m şeklindedir. Ancak farklı unsurlar nedeniyle bu mesafe 5x4 m veya 5x5 m şeklinde de uygulanabilir. Dolayısıyla dikim mesafesinin farklılık gösterebileceği unutulmamalıdır.

whatsapp Tıkla İletişime Geç - +90 (532) 616 48 45